Prezentare generală. Date comunitare și școlare

Școala Gimnazială Poieni este situată în comuna Schitu–Duca, localitate aflată la 25 de km. de municipiul Iași, în partea sudică a județului.

Potrivit noii rețele școlare  s-au arondat unității cu personalitate juridică următoarele structuri: Grădința Poieni, Școala Primară Schitu- Duca, Școala Primară Poiana, Școala Primară Slobozia, Școala Primară Dumitreștii-Gălății,  Școala Gimnazială Satu-Nou. În incinta Școlilor, mai sus menționate, functionează grădinițele din satele respective, cu excepția Școlii Poieni și a Școlii Pocreaca. Locațiile sunt situate la o distanță de aproximativ 35 de km. față de oraș transportul elevilor se realizeaza cu microbuzul scolar.

În majoritatea locațiilor Școlii Gimnaziale Poieni, cu excepția Școlii Gimnaziale Poieni,  datorită scăderii considerabile a populației școlare, atât în cadrul învățământului primar, cât și a celui gimnazial, există clase care își desfășoară activitate în regim simultan. De asemenea, grupele de preșcolari din cadrul locațiilor menționate sunt grupe mixte.

Ocupațional, dată fiind posibilitatea realizării navetei zilnice, localitatea fiind amplasată pe DN24,  populația activează, de regulă, în municipiul Iași, în diverse domenii de activitate, majoritatea necalificați. O mica parte a populației activează în domeniul agriculturii.